Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

My też jesteśmy kręgowcami

13 marca 2020 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Gdy Bóg stworzył człowieka, rzekł: „Rośćcie i mnóżcie się, i napełniajcie ziemię, a czyńcie ją sobie poddaną i panujcie nad rybami morskiemi, i nad ptastwem powietrznem, i nade wszemi zwierzęty, które się ruchają na ziemi" (Księga Rodzaju, I: 28, przekład Jakuba Wujka z 1599 r.).

Naukowcy ustalili ciężar wszystkich wytworów człowieka na Ziemi, od kiedy istnieje nasz gatunek. Obliczeń takich dokonano pierwszy raz. Zrealizowali je badacze brytyjscy z Uniwersytetu w Leicester, a zespołem kierował prof. Jan Zalasiewicz. Informuje o tym pismo naukowe „The Anthropocene Review" (ukazuje się od 2014 r. w Wielkiej Brytanii i USA, trzy razy w roku). Naukowcy oszacowali, ile ważą razem wszystkie wytwory i konstrukcje zrealizowane przez gatunek homo sapiens. Wynik jest trudny do wyobrażenia: 30 bilionów ton. Wszystko to razem naukowcy nazywają technosferą.

– Technosfera obejmuje wszystkie struktury na naszej planecie, które ludzie zbudowali aż do dziś, aby podtrzymywać życie gatunku. Są to domy mieszkalne, fabryki, fermy, kopalnie, drogi, lotniska, magazyny, komputery, telefony komórkowe, odpady plastikowe, słowem wszystko – wyjaśnia prof. Zalasiewicz....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11607

Wydanie: 11607

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Okładka reklamowa

Ekologia i Rynek A29

Sport A30

Nieprzypisane

Zamów abonament