Skuteczność przedłużenia terminu zwrotu VAT
Dla skuteczności postanowienia przedłużającego termin zwrotu różnicy podatku konieczne jest wprowadzenie go do obrotu prawnego, co następuje z chwilą jego doręczenia (ogłoszenia). Dopiero wówczas takie postanowienie staje się wiążące zarówno dla organu, jak i strony postępowania i może wywoływać skutki prawne.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku I FSK 495/19 z 27 czerwca 2019 r.
1 września 2017 r. podatnik złożył do naczelnika urzędu skarbowego (dalej: naczelnik US) deklarację VAT-7 za sierpień 2017 r., wnosząc o zwrot podatku w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia. Termin zwrotu upływał 26 września 2017 r.
Naczelnik US przedłużył termin dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do 25 grudnia 2017 r., wskazując na potrzebę dodatkowej weryfikacji zasadności zwrotu z uwagi na wątpliwości co do rzetelności transakcji, prawidłowości przepływu towaru pomiędzy jej uczestnikami oraz przepływów finansowych pomiędzy kontrahentami. Postanowienie w tym przedmiocie zostało doręczone podatnikowi 28 września 2017 r.
Po rozpoznaniu zażalenia podatnika dyrektor izby administracji skarbowej utrzymał postanowienie naczelnika US w mocy. W ocenie organu odwoławczego, w rozpoznawanej sprawie zaistniały przesłanki uzasadniające przedłużenie terminu zwrotu podatku VAT, a potrzeba dodatkowej weryfikacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta