Woonerfy wchodzą do miast
Piesi, rowerzyści, usługi i gastronomia wychodzą na ulice. Opanowane dotąd przez auta miejsca zapełniają się ludźmi.
Pierwszy gdyński woonerf otwarto w czerwcu ubiegłego roku w ścisłym centrum, na odcinku ul. Abrahama, między skrzyżowaniem z ul. 10 Lutego i Batorego.
– Gdyńska strefa współdzielona, zgodnie z holenderskimi wzorcami, premiuje pieszych i rowerzystów, a ruch samochodowy ograniczony jest do 20 km na godzinę – opowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – To wspólna inwestycja miasta i mieszkańców, którzy zainicjowali powstanie woonerfu w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt utworzenia takiej strefy poparło prawie 1,5 tys. osób.
Zieleńce, akacje
W konkursie na projekty zagospodarowania tego terenu wzięli udział młodzi architekci. Odbyły się też publiczne konsultacje, a projekt woonerfu postanowiło dofinansować miasto.
Pierwotnie w budżecie obywatelskim był on szacowany na ok. 450 tys. zł. Dzięki dofinansowaniu udało się też przeprowadzić remont infrastruktury podziemnej, czyli zamontowano nowe instalacje wodno-kanalizacyjne.
– Na terenie woonerfu powstały zieleńce, kwietniki, zasadzono m.in. 24 nowe robinie akacjowe, kilkaset sztuk krzewów, bylin i kilkadziesiąt mkw. trawnika – opowiada wiceprezydent. – Zainstalowano energooszczędne latarnie LED. Zbudowano też wygodne chodniki z różnobarwnymi i fakturowanymi płytami kierunkowymi dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta