Czego Pani Leszkowi zazdrości?
Wałęsa już wie, że dziś się [z Anną Walentynowicz] nie pogodzą, klnie w duchu, że zabrał z sobą żonę. Wstaje i chce wychodzić.
Dawni koledzy z WZZ i KOR wypadli z łask Lecha. Dali sobie przypiąć łatkę radykałów, prasa nazywa ich ekstremą. Z czasem przyjmie się nazwa „Gwiazdozbiór". Wałęsę otaczają doradcy z czasu strajku – to inteligenci, realiści skłonni do kompromisu, którzy – tak jak prymas Wyszyński – najbardziej boją się inwazji ZSRR. Przy przewodniczącym Solidarności cały czas kręci się ksiądz Jankowski, delegat prymasa. Doradza mu, pomaga w życiowych sprawach, opiekuje się jego rodziną. Jak trzeba, to podwiezie swoim eleganckim mercedesem. Proboszcz stara się trzymać radykałów z daleka od Wałęsy.
„Gwiazdozbiór" jest na Lecha obrażony. Nazywa go dyktatorem, podejrzewa o sprzyjanie władzy. Anna wierzy w to bardziej niż inni. Ciągle w drodze ze spotkania na spotkanie, nie umie trzymać języka za zębami.
(...)
W marcu milicja pobiła w Bydgoszczy trzech delegatów związku.
Solidarność żąda ukarania sprawców, władza twierdzi, że działacze sami sobie winni, nie posłuchali wezwania do opuszczenia sali. Z dnia na dzień wybucha ogólnopolski kryzys. MKZ ogłasza czterogodzinny strajk ostrzegawczy. Bierze w nim udział pięć i pół miliona osób. To największy protest, jaki kiedykolwiek odbył się w Polsce. (...) Wałęsa chce się dogadać z rządem. Walentynowicz publicznie na niego pomstuje. (...) Jej zdaniem należy strajkować. (...)
W kwietniu, po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta