Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawy frankowe wymagają ugruntowanego stanowiska

25 marca 2020 | Orzecznictwo

Aneta Wiewiórowska-Domagalska Linia orzecznicza SN wciąż nie jest niestety jasna, co utrudnia prawidłowe stosowanie prawa UE i opóźnia proces całościowego rozwiązania problemu na tle umów kredytowych. Widać to w szczególności na tle najnowszych pytań kierowanych przez sądy niższych instancji do TSU.

Sytuacja sędziów orzekających w jednej z ponad 14 tys. spraw toczących się na tle kredytów frankowych denominowanych bądź indeksowanych w CHF jest trudna nie tylko z powodów naruszeń dotyczących systemowych gwarancji ich niezależności. W świetle dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego ci sędziowie często znajdują się w krzyżowym ogniu wykluczającej się argumentacji prawnej TSUE oraz SN, co stawia ich przed wyborem (na szczęście coraz rzadszym): iść wbrew linii orzeczniczej SN czy wbrew TSUE?

Po przystąpieniu do Unii Europejskiej prawo obowiązujące w Polsce jest tworzone w Warszawie, Brukseli i Strasburgu, a każdy sąd polski jest sądem europejskim. Oznacza to konieczność prawidłowego stosowania prawa UE oraz wykładania prawa krajowego w sposób, który nie uniemożliwi osiągnięcia celów prawa UE. Jest to system nowy, dynamicznie się rozwijający i szalenie skomplikowany, tak z punktu widzenia struktury, jak i treści regulacji. W zakresie spraw leżących w kompetencji UE, zmienia on również pozycję Sądu Najwyższego. System opiera się na współpracy TSUE i sądów krajowych, która ma umożliwić prawidłowe stosowanie prawa UE na poziomie krajowym. Jako że moc wiążącej interpretacji prawa europejskiego należy do TSUE, wszystkie sądy krajowe mają prawo, a SN obowiązek, zwracania się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi, których celem jest ustalenie co dopuszcza, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11617

Wydanie: 11617

Spis treści

Reklama

Poradnik prawny RZ

Nieprzypisane

Zamów abonament