Przyczyny rozstania się z pracownikiem trzeba odpowiednio zdefiniować
Bartosz Satała Zarówno tzw. zwykła redukcja zatrudnienia, jak również likwidacja stanowiska uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę.
Praktyka pokazuje, że częstym problemem staje się dla pracodawców rozróżnienie redukcji zatrudnienia np. w obrębie danego stanowiska pracy od likwidacji tego stanowiska. Konsekwencje pomylenia tych dwóch sytuacji stanowiących przyczyny wypowiedzenia pracownikom umów o pracę bywają poważne, mogą się bowiem wiązać z koniecznością przywrócenia zwalnianego pracownika do pracy lub przynajmniej zapłaty na jego rzecz odszkodowania w razie zakwestionowania przez niego prawidłowości zwolnienia na drodze sądowej. Jak wobec tego rozróżnić „zwykłą" redukcję zatrudnienia od likwidacji stanowiska pracy?
Odnosząc się do powyższych wątpliwości, należy na wstępie zauważyć, że zarówno tzw. zwykła redukcja zatrudnienia, jak również likwidacja stanowiska pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę. Wniosek powyższy wypływa z jednolitego w tym zakresie orzecznictwa Sądu Najwyższego, który w licznych judykatach (m.in. uchwała z 27 czerwca 1985 r., sygn. III PZP 10/85, wyrok z 23 maja 1997 r., sygn. I PKN 176/97)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta