Wiatraki nadal sprawiają kłopoty podatkowe
Gdy elektrownia wiatrowa nie stanowi odrębnego środka trwałego, od którego dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, lecz są nimi jej poszczególne elementy, od których dokonuje się odpisów, podstawę opodatkowania stanowi suma wartości tych części budowli. ALKSANDRA TARKA
Spór w sprawie dotyczył wysokości podatku od nieruchomości za 2017 r. od elektrowni wiatrowych. Spółka kilkakrotnie korygowała deklaracje w zakresie wartości budowli, zwiększając ostatecznie ich wartość. Prowadzone były kolejne wyliczenia i postępowania. Ostatecznie samorządowy fiskus i tak zakwestionował to jak podatek wyliczyła spółka.
Wskazał, że nie ma wątpliwości, że od 1 stycznia 2017 r. za przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości w postaci budowli uznać należy elektrownię wiatrową, na która składają się: fundament i maszt oraz elementy techniczne. Podstawą opodatkowania jest zaś zasadniczo jej wartość stanowiąca podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustalona zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) na dzień 1 stycznia roku podatkowego, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne. W przypadku, gdy od budowli lub ich części nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, jej wartość rynkowa (art. 4 ust. 5 ustawy).
W konsekwencji, jako podstawę opodatkowania w spornym przypadku uznał wartości wskazane w przesłanym przez spółkę zestawieniu środków trwałych znajdujących się w rubryce „wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta