Powracający z wolnego może mieć oczekiwania co do swojego stanowiska
Odmowa podjęcia innej pracy powierzonej jednostronnie przez pracodawcę została zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Kodeks pracy przewiduje, że pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego (art. 183[2] k.p.) oraz urlopu wychowawczego (art. 186[4] k.p.) do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym.
Ten sam rodzaj pracy
Należy przyjąć, że określenie „stanowisko" zostało użyte w przepisach jako jedna z najczęstszych form określania rodzaju pracy w umowie o pracę. Nie chodzi więc o dopuszczenie do pracy na stanowisku, które nazywa się dokładnie tak samo, ale na stanowisku, które oznacza ten sam rodzaj pracy, jaki był wykonywany przed korzystaniem z urlopu. W przeciwnym razie charakter gwarancyjny przepisu jeszcze bardziej uległby osłabieniu. Bo nie ulega wątpliwości, że ochrona zatrudnienia powracającego pracownika nie jest, wbrew pozorom, pełna. Według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta