Złożenie korekty mieści się w zakresie samoobliczenia daniny
Tam, gdzie ustawa nakłada na podatnika obowiązek obliczenia podatku nie może on żądać od fiskusa by go w tym wyręczył. ALKSANDRA TARKA
W lipcu 2010 r. fiskus wszczął kontrolę podatkową wobec podatnika i w konsekwencji określił mu zobowiązanie w VAT. Mężczyzna odwoła się od decyzji, ale zostało ono uznanie za niedopuszczalne. Sprawa została ponownie rozpatrzona i znów skończyła się wydaniem decyzji. Fiskus zauważył, że za sporne okresy rozliczeniowe podatnik złożył korekty deklaracji VAT-7 wskazując jako przyczynę korekty anulowanie faktury wystawionej za roboty budowlane. Powodem miało być to, że ta nie została przez odbiorcę przyjęta i zapłacona. Fiskus stwierdził jednak, że nie miał on podstaw do anulowania faktury, bo ta dokumentuje czynności, które zostały dokonane.
Podatnik znów odwołał się od decyzji, ale potem sprawa się skomplikowała. Jego pełnomocnik zawiadomił urzędników skarbówki, żeby zawiesił postępowanie do czasu zgłoszenia się lub ustalenia spadkobierców lub ustalenia kuratora spadku, bo podatnik zmarł.
W maju 2015 r. sąd rejonowy orzekł o stwierdzeniu nabycia spadku przez miasto, czego skutkiem było podjęcie zawieszonego postępowania podatkowego.
Po czym organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję wskazując, że zmarły podatnik bezzasadnie dokonał anulowania faktury.
Podkreślił, że zwrócenie faktury przez kontrahenta i odmowa zapłaty nie może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta