Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możemy mieć powody do optymizmu

01 kwietnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz
źródło: materiały prasowe

Liczymy, że TSUE rozstrzygnie, że nie jest dopuszczalne, by przepisy narażały sędziów na ryzyko wszczęcia wobec nich dyscyplinarek z powodu ich orzeczeń – mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik SSP Iustitia.

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał właśnie wyrok w sprawie „modelu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów" w Polsce. Chodzi o pytania, które do TSUE skierowały sądy okręgowe w Łodzi i Warszawie. Autorami pytań byli Ewa Maciejewska i Igor Tuleya. Sędziowie chcieli wiedzieć, czy przepisy o prowadzeniu postępowań dyscyplinarnych są zgodne z prawem unijnym. TSUE uznał ich wnioski za niedopuszczalne. To już koniec batalii o Izbę Dyscyplinarną?

Wręcz przeciwnie. To dobry początek. Trybunał uznał bowiem w czwartek, że jest władny oceniać przepisy regulujące postępowania dyscyplinarne w poszczególnych krajach UE.

A jednak pytania polskich sędziów w tej sprawie uznał za niedopuszczalne. Wcześniej zresztą podobne w treści opinie ogłosił rzecznik generalny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11623

Wydanie: 11623

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament