Skrzywdzeni z urojenia (1)
Zmiana kodeksu postępowania cywilnego i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jako remedium na pieniaczy sądowych.
Prawo do sądu oraz prawo do zaskarżania orzeczeń sądowych to kluczowe elementy systemu ochrony wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ono podstawowym i najczęściej stosowanym środkiem gwarancyjnym służącym ochronie wspomnianych wolności i praw.
Co jednak zrobić, kiedy część spraw stanowi nadużycie powyższego uprawnienia? Od wielu lat nie tylko prawnicy, ale również lekarze i socjologowie zastanawiają się nad funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej zjawiska pieniactwa sądowego. Pieniactwo rozumiane jest jako częste wytaczanie spraw sądowych w dużej mierze z błahego powodu. Przez specjalistów określane jest jako chorobliwa skłonność do dochodzenia krzywd. Wraz z zaawansowaniem choroby drastycznie rośnie liczba postępowań wszczętych przez pieniacza, albo toczących się przeciwko niemu.
Pieniactwo definiowane jest jako chorobliwe poczucie niesprawiedliwości, które wyraża się ogromną determinacją w przekonywaniu do własnej racji coraz liczniejszej grupy adresatów, zazwyczaj w formie mocno roszczeniowej korespondencji. Ponadto pieniactwo rozumiane jest jako:
∑ zamiłowanie do procesowania się z błahego powodu,
∑ skłonność do wszczynania licznych spraw sądowych, dochodzenia rzeczywistych lub urojonych krzywd.
Prowadzenie postępowań sądowych z udziałem tego typu osób jest niezwykle uciążliwe, dlatego ważne jest, aby na podstawie obowiązujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta