Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrót pakietem wierzytelności

01 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Ogólne zasady obrotu wierzytelnościami regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Jednak ich nabywanie i zbywanie powoduje powstanie określonych obowiązków podatkowych oraz konieczność zaewidencjonowania tych operacji w księgach rachunkowych.

Do obrotu wierzytelnościami zastosowanie znajduje art. 509 i art. 510 §1 k.c., w myśl których wierzyciel (cedent) może bez zgody dłużnika przenieść – w drodze sprzedaży, zamiany lub darowizny – wierzytelność na osobę trzecią-cesjonariusza (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu lub właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Uwzględnienia również wymaga, że – stosownie do art. 516 k.c. – sprzedawca wierzytelności ponosi względem nabywcy odpowiedzialność za to, że wierzytelności mu przysługują (a więc, że może on ich dochodzić od dłużnika). Ponadto, za wypłacalność dłużnika w chwili przelewu wierzytelności, wierzyciel (zbywca-cedent) ponosi odpowiedzialność tylko o tyle, o ile taką odpowiedzialność na siebie przyjął. Oznacza to, że umowne przyjęcie przez zbywcę wierzytelności ryzyka wypłacalności dłużnika rodzi po jego stronie odpowiedzialność odszkodowawczą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11623

Wydanie: 11623

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament