Szkody górnicze
Regulację dotyczącą szkód górniczych, czyli szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego, aktualnie zawierają art. 144 i nast. ustawy z 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 868 z późn. zm., dalej jako p.g.g.). Unormowania p.g.g. obejmują brak sprzeciwu właściciela wobec zagrożeń spowodowanych ruchem zakładu górniczego, który jest prowadzony zgodnie z ustawą, zakres odpowiedzialności za szkody spowodowane ruchem zakładu górniczego, stosowanie przepisów kodeksu cywilnego do naprawienia szkód, podmiot odpowiedzialny za szkodę, sposób naprawienia szkody, ustalenie odszkodowania z uwzględnieniem wartości uzasadnionych nakładów, przedawnienie roszczeń, odpowiednie stosowanie przepisów o naprawianiu szkód górniczych do zapobiegania tym szkodom, możliwość sądowego dochodzenia roszczeń po wyczerpaniu postępowania ugodowego, status ugody zawartej w formie aktu notarialnego jako tytułu egzekucyjnego, wykonanie ugody lub wyroku nakazującego naprawę szkód, a także postępowanie zabezpieczające.
Jak zauważono w orzecznictwie, w art. 144 ust. 1 p.g.g. ustawodawca przyznał roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej ruchem zakładu górniczego właścicielowi nieruchomości. Nie może on sprzeciwić się zagrożeniom spowodowanym ruchem zakładu górniczego prowadzonego zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta