Fiskus nie może żądać podatku od każdej sprzedaży
Nie sposób twierdzić, że jeżeli gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem, to status ten ma w odniesieniu do wszelkich swoich transakcji.
Spór w sprawie dotyczył podatkowego statusu gminy na gruncie VAT. Konkretnie konsekwencji prawnych w sferze ustawy o VAT odpłatnego zbycia przez gminę mienia nabytego przez nią w drodze dziedziczenia, jako spadkobierca ostateczny.
Gmina wyjaśniła we wniosku o interpretację, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, który dokonuje scentralizowanego rozliczenia podatkowego tej daniny. Z uwagi na przepisy cywilne nabywa pewne składniki majątkowe bez swojej woli, z mocy samego prawa, w wyniku spadkobrania. Jest tzw. Spadkobiercą ostatecznym, gdy zmarły nie ma innego.
W takim przypadku po nabyciu spadku może się znaleźć się w jednej z dwóch sytuacji. Może nabyte rzeczy przyjąć do swojego majątku i wykorzystywać w prowadzonej przez siebie działalności np. korzysta z samochodu, a potem po upływie pewnego czasu zbywa je na podstawie umów cywilnoprawnych. Gmina może też realizując uprawnienia właścicielskie, nie wykorzystywać mienia nabytego w drodze spadku w ramach prowadzonej przez siebie działalności (ani gospodarczej, ani jako organu administracji publicznej) i zbyć je od razu.
A chciała się upewnić czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta