O ryczałcie od dzierżawy logo decydują okoliczności
Przychodami z praw własności przemysłowej określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o PIT będą tylko te, które są bezpośrednio z nich uzyskiwane.
Spór w sprawie dotyczył interpretacji z marca 2016 r. wydanej przez fiskusa w zakresie przepisów o PIT. Chodziło o możliwość opodatkowania 8,5 proc. stawką przychodów z tytułu dzierżawy autorskich praw majątkowych do logotypów.
We wniosku podatnik wyjaśnił, że logotyp to forma graficzna będąca interpretacją brzmienia nazwy i jednoznacznie identyfikująca markę, firmę, agencję, organizację, produkt, usługę, przedsięwzięcie, imprezę oraz każdy inny rodzaj aktywności gospodarczej lub społecznej. Jego podstawowym zadaniem jest odróżnienie usług i produktów danej firmy od konkurencji. Podkreślił, że logotypy często rejestrowane są jako znaki towarowe. On sam ze skutkiem od 1 stycznia 2016 r. zawarł ze spółką z Irlandii umowę dzierżawy praw do logotypów, która reguluje zasady ich wykorzystywania m.in. co do możliwości czerpania pożytków cywilnych w postaci czynszu poddzierżawy zwłaszcza od kilku spółek powiązanych.
Umowę dzierżawy praw zawarto na podstawie art. 709 k.c, który przewiduje odpowiednie stosowanie przepisów o dzierżawie rzeczy do dzierżawy praw.
Mężczyzna chciał się upewnić czy przychód z czynszu z umowy dzierżawy praw do Iogotypów może zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5 proc.? Także gdy umów jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta