Bez przymusu lub bez praw
Zmiany w samorządzie sędziowskim po nowelizacji ustroju sądów.
Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych obowiązująca od 14 lutego 2020 r. wprowadziła nowe zasady działania samorządu sędziowskiego, zmieniając nie tylko ukształtowanie jego organów, ale także sposób ich działania.
Zmiany dotyczące samorządu sędziowskiego nie doprowadziły, wbrew twierdzeniom niektórych, do jego eliminacji czy marginalizacji, lecz ukształtowały nieco inny jego charakter i sposób działania. Nowelizacja spowodowała przede wszystkim odejście od samorządu przedstawicielskiego na rzecz samorządu bezpośredniego obejmujące wszystkich sędziów danego sądu. Obecnie każdy sędzia jest zatem członkiem organu samorządu (zgromadzenia) mającego charakter lokalny. W konsekwencji zrezygnowano z podziału na zebrania i zgromadzenia przedstawicieli sędziów okręgu lub apelacji. Ponadto zmiana ta oznacza, że znikły organy reprezentujące samorząd na poziomie danego okręgu lub apelacji.
Zasadniczo więc ograniczono możliwość bezpośredniego spotkania się podczas prac samorządu sędziów z różnych szczebli. Jedynie dla sędziów delegowanych do danego sądu przewidziano, że mogą uczestniczyć w zgromadzeniu w tym sądzie, jednak bez prawa udziału w głosowaniu. Natomiast w sądzie rejonowym w zgromadzeniu mogą też uczestniczyć asesorzy sądowi tego sądu, choć oni również zostali pozbawieni prawa udziału w głosowaniu. Powoduje to, że sędziowie delegowani mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta