Nasza próba generalna
Pandemia sprawiła, że lepiej rozumiemy mowę noblowską Olgi Tokarczuk ze Sztokholmu i jej „Księgi Jakubowe", które ukazały się w formie audiobooka.
Polska noblistka, stwierdzając w grudniu 2019 roku w Sztokholmie, że nie mamy jeszcze gotowych narracji na ultraszybkie przemiany, oznajmiała, że „coś jest ze światem nie tak". Jednym z wątków noblowskiego wystąpienia pod tytułem „Czuły narrator" był zapowiadający globalizację efekt motyla.
Dziwna normalność
Tokarczuk podała przykład portu Palos w Hiszpanii, skąd 3 sierpnia 1492 roku odpłynęła „Santa Maria", dowodzona przez Krzysztofa Kolumba. Nieduża karawela wywołała gigantyczną lawinę, która doprowadziła do śmierci 56 milionów rdzennych Amerykanów. „Europejczycy nieświadomie przywieźli ze sobą śmiertelne prezenty – choroby i bakterie, na które rodowici mieszkańcy Ameryki nie byli odporni" – mówiła noblistka. Wniosek dowodu, wzmocniony licznymi przykładami, przekonuje, że „jesteśmy wszyscy – my, rośliny zwierzęta, przedmioty – zanurzeni w jednej przestrzeni, którą rządzą prawa fizyczne".
Nie minęły trzy miesiące i polska noblistka została zaproszona przez „Frankfurter Allgemeine Zeitung", by zdiagnozować wspomniane „coś jest nie tak", które zdążyło przybrać konkretną formę pandemii.
Ponieważ wielu politycznych komentatorów zainteresowały głównie opinie noblistki związane z Unią Europejską – wyrywane z kontekstu – postanowiła udostępnić tekst po polsku na swojej stronie FB. Dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta