Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smoleńska cisza nad Polską

10 kwietnia 2020 | Komentarze | Tomasz Krzyżak

Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej będą mieć inny wymiar niż przez te wszystkie lata, jakie upłynęły od tragedii. Zabraknie dużych akademii, uroczystego składania wieńców, przemówień. Każdy, kto chce pamiętać, musi pamiętać sam. I może w tej ciszy łatwiej będzie też pojąć, że Polska jest jedna.

Najpierw były szok i niedowierzanie. Wtedy – w sobotę 10 kwietnia 2010 r. – z trudem dochodziła do nas świadomość, że na lotnisku w Smoleńsku rozbił się samolot z polską delegacją na uroczystości 70. rocznicy zbrodni w Katyniu. Nikt nie ocalał. Wszyscy zginęli. Prezydent Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, biskupi, księża, generałowie, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie najważniejszych urzędów państwowych, kombatanci, przedstawiciele rodzin katyńskich, funkcjonariusze BOR, załoga samolotu. 96 osób. Zapadła cisza. Szloch witał powracające w kolejnych dniach do Polski trumny.

W ciągu tych kilku dni zadumy dużo mówiliśmy o pojednaniu i konieczności wyciszenia sporów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11631

Wydanie: 11631

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament