Zakończenie najmu podlega określonym zasadom
W wyrokach sądowych wskazano, że uzależnienie możliwości wypowiedzenia umowy od ważnych przyczyn powoduje, że istotnego znaczenia nabiera ocena czy przyczyna ma charakter kwalifikowany; czy jest to przyczyna poważna.
Kodeksowe przepisy o najmie przewidują wygaśnięcie umowy najmu w następstwie jej wypowiedzenia przez wynajmującego bez zachowania terminów wypowiedzenia (art. 672 k.c.) oraz z zachowaniem tych terminów (art. 673 k.c.), przy czym w drugim przypadku uprawnienie to służy zarówno wynajmującemu, jak i najemcy (wyrok SN z 14 maja 1999 r., sygn. I CKN 28/98).
Jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia (art. 672 k.c.). Dotyczy to zarówno umów zawartych na czas oznaczony, jak i nieoznaczony.
Możliwe terminy
Zgodnie z art. 673 k.c., jeżeli strony w umowie nie oznaczyły czasu trwania najmu, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w sytuacji ich braku z zachowaniem terminów ustawowych (§ 1). Gdy czynsz jest płatny w odstępach dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy płatny jest miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód, a gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód (§ 2). Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta