Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wykorzystanie kapitału zapasowego w celu utrzymania płynności

20 maja 2020 | Rachunkowość

Bieżąca sytuacja gospodarcza w kraju wykazała, że obok rentowności jedną z kluczowych kwestii działalności gospodarczej jest także zadbanie o jej stabilność. Związane jest to bezpośrednio z zabezpieczeniem w odpowiedni sposób płynności w trudnych czasach, do czego doskonałym narzędziem jest kapitał zapasowy. JAKUB MŁYŃSKI

 

Drastyczna zmiana w sytuacji ekonomicznej wielu spółek, która powstała w związku z wprowadzeniem ograniczeń mających na celu walkę z koronawirusem COVID-19 unaoczniła jak niespodziewana i trudna do przewidzenia może być przyszłość. Zmusza to obecnie wielu przedsiębiorców do skupieniu się bardziej na utrzymaniu płynności niż na osiąganiu odpowiednich zysków, szczególnie w sytuacji w której możliwość osiągania jakichkolwiek przychodów została drastycznie ograniczona. Jedną z możliwości jest odpowiednio wcześniejsze utworzenie rezerw finansowych poprzez pozostawienie części zysków w spółce w postaci kapitału rezerwowego.

Co do zasady konieczność tworzenia kapitału zapasowego jest dobrowolna za wyjątkiem spółek akcyjnych i spółek komandytowo-akcyjnych. Podmioty te na mocy art. 396 Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh) w przypadku spółki akcyjnej oraz art. 126 par 1 ksh w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej mają obowiązek tworzenia kapitału zapasowego według ściśle określonych zasad.

UWAGA!

Kapitał w obowiązkowym zakresie powinien być tworzony w wysokości 8 proc. zysku rocznie tak długo, aż jego wartość nie osiągnie jednej trzeciej wysokości kapitału zakładowego. Wymóg ten ogranicza możliwość podziału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11663

Wydanie: 11663

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament