Skutki podatkowe pracy zdalnej
Przy rozpatrywaniu skutków podatkowych związanych z pracą zdalną, wprowadzoną w wielu firmach w związku z panującą epidemią, pomocna może być praktyka dotycząca przychodów i kosztów związanych z telepracą. MARCIN SZYMANKIEWICZ
podstawa prawna:
Od 8 marca 2020 r., w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania.
Ustawa COVID-19 w sposób lakoniczny uregulowała kwestię możliwości pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracy zdalnej. W zadecydowanej większości przypadków praca zdalna oznaczać będzie pracę za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zbliża się zatem swym charakterem do telepracy, ale nią nie jest (chyba, że dokonana byłaby odpowiednia zmiana umowy o pracę). Ustawa COVID nie odsyłała także do odpowiedniego stosowania przepisów o telepracy (zob. art. 675 – art. 6717 Kodeksu pracy).
Pojawia się pytania, jakie podatkowe skutki przyniesie praca zdalna dla pracownika i pracodawcy.
Pomimo, że ustawa COVID-19 nie odsyłała do odpowiedniego stosowania przepisów o telepracy z Kodeksu pracy, to w zasady opodatkowania telepracy, mogą być przydatne przy rozwiązaniu naszego problemu.
Koszty pracodawcy
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (ze źródła przychodów) lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta