Fiskus źle ocenił skutki wspólnej gospodarki śmieciowej
Podatek od towarów i usług kładzie nacisk przede wszystkim na ekonomiczne aspekty czynności, odrywając się od jej skutków konwencjonalnych na gruncie innych gałęzi prawa, w szczególności prawa cywilnego. ALEKSANDRA TARKA
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Wystąpiła o nią spółka komunalna. Wskazała, że gmina, która jest jej 100 proc. udziałowcem zawarła kilka dwustronnych porozumień międzygminnych. W drodze każdego z nich, gmina powierzająca przekazała jej do realizacji zadanie własne polegające na zagospodarowaniu odpadów komunalnych.
Ponieważ to spółka będzie zajmować się śmieciami zapytała, jak powinna dokumentować zagospodarowanie odpadów dostarczonych przez gminę powierzającą. Konkretnie czy fakturami VAT, w których jako nabywca usługi wskazana będzie gmina powierzająca, czy też jako nabywca powinna być wskazana gmina, która „przejęła" zadania w zakresie śmieci, a jako płatnik gmina powierzająca? Sama uważała, że jako nabywca usługi wskazać należy gminę powierzającą.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Uznał, że skoro gmina powierzająca swoje zadane własne powierzyła je innej gminie, to odbiorcą usługi świadczonej przez spółkę będzie właśnie ta gmina, która przejęła zadanie własne gminy powierzającej. Zdaniem urzędników faktura dokumentująca odbiór odpadów powinna zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta