Restrukturyzacja ochroni przed upadłością (5)
Przedsiębiorstwa borykające się z problemami finansowymi rozpoczęły wdrażanie dostępnych procedur restrukturyzacyjnych. MAGDALENA GRZYWACZEWSKA-ŁUCZKOWSKA
W ramach podejmowanych działań ważne jest, by pamiętać o bieżącej weryfikacji płynności finansowej firmy. Jej wynik determinuje kiedy, jakie działania przedsiębiorstwo powinno podjąć. Wcześnie podjęte środki zaradcze (restrukturyzacyjne) pozwolą przedsiębiorstwu ograniczyć ich dotkliwość. Utrata płynności finansowej firmy, nawet gdy podjęte dotychczas działania nie przynoszą efektów, nie musi oznaczać konieczności złożenia wniosku o upadłość.
Jeżeli firma zagrożona jest niewypłacalnością, czyli sytuacja ekonomiczna wskazuje, że w niedługim czasie może stać się niewypłacalna, albo już jest niewypłacalna, wciąż może uniknąć upadłości.
Niewypłacalność oznacza, że:
- firma utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych,
- lub zobowiązania pieniężne firmy przekraczają wartość majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
W uniknięciu upadłości pomogą postępowania restrukturyzacyjne przewidziane w ustawie z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne. Przesłanką ich zastosowania jest właśnie stan niewypłacalności lub zagrożenie tym stanem.
Celem postępowania, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przez umożliwienie podmiotowi restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego - również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta