Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia nie odpowiada za podwyżki cen żywności

20 maja 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Janusz Rowiński Organizacja polskiego rynku skuteczniej wymusza stabilizację cenową niż groźby ministra rolnictwa, który straszy kontrolą cen.

W gospodarce rynkowej ruchy cen są zjawiskiem normalnym, spowodowanym koniecznością znalezienia równowagi między popytem a podażą. Równowagi tej poszukuje się również w warunkach nadzwyczajnych, takich jak pandemia.

Podane przez GUS wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych pokazują, że w marcu ceny detaliczne żywności i napojów bezalkoholowych (indeks ŻINB) wzrosły w porównaniu z lutym o 0,8 proc. To tempo czterokrotnie szybsze niż wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (CPI – consumer price index), który wzrósł o 0,2 proc. m/m. Jego utrzymanie oznaczałoby niemal 10-proc. wzrost cen żywności w skali roku. Już jednak w kwietniu nastąpiło wyhamowanie wzrostu wskaźnika cen ŻINB – wyniósł tylko 0,3 proc. m/m, co było jednym z najniższych wzrostów miesięcznych od stycznia 2019 r.

Stabilizacja wzrostu cen na tym umiarkowanym poziomie w kolejnych miesiącach nie jest pewna, choćby dlatego że trudno prognozować skutki suszy. Nie wiadomo też, jaka będzie sytuacja gospodarcza, m.in. możliwy spadek wartości złotego, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11663

Wydanie: 11663

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament