Ochrona przed koronawirusem inwestycji zagranicznych (1)
Ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej w dobie pandemii dotykają zdecydowaną większość przedsiębiorców, w tym także inwestorów zagranicznych. Prawnicy różnych państw, licząc straty swoich klientów, zastanawiają się nad możliwościami dochodzenia odszkodowań, co do których istnieją także podstawy prawne. EWELINA STOBIECKA
W celu promowania inwestycji transgranicznych, pomiędzy poszczególnymi państwami zawierane są dwustronne umowy o ochronie inwestycji (tzw. BIT, czyli "Bilateral Investment Treatment"). W ten sposób poszczególne państwa chronią swoich inwestorów przed negatywną interwencją danego państwa przyjmującego.
Na świecie podpisano kilka tysięcy BIT-ów. Polska podpisała kilkadziesiąt umów bilateralnych o wspieraniu inwestycji, w tym z tak ważnymi partnerami gospodarczymi spoza UE jak: Stany Zjednoczone, Chiny, Izrael, Japonia czy Kanada. Większość z nich zawiera zarówno klauzule promocji i ochrony inwestycji jak i klauzulę dotyczącą rekompensaty za straty.
Zgodnie z nimi każda z umawiających się stron na swoim terytorium, zobowiązuje się wspierać i stwarzać korzystne warunki dla inwestycji dokonywanych przez inwestorów drugiej umawiającej się strony.
Cytując chociażby umowę zawartą pomiędzy Polską a Izraelem: „(...) Inwestycjom dokonywanym przez inwestorów każdej z umawiających się stron przyznaje się sprawiedliwe i równe traktowanie oraz zapewnia się im pełną ochronę i bezpieczeństwo na terytorium drugiej umawiającej się strony. Żadna też z umawiających się stron nie może w żaden sposób utrudniać, za pomocą nieracjonalnych lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta