Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Otwarte niebo dla bezzałogowców

20 maja 2020 | Prawo co dnia | Robert Przybylski
źródło: materiały prasowe

O wspieraniu nowych technologii mówi Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych i programu Centralno-europejskiego Demonstratora Dronów.

Czekają nas chmary dronów na niebie?

Gdy pytam córki, czy drony będą w przyszłości wszechobecne, słyszę: „Oczywiście". Ta technologia jest nie tylko dla nas, jest przede wszystkim dla naszych dzieci. Loty dronami to inna skala niż lotnictwo załogowe. To będą tysiące lotów dziennie, w tym większość na niewielkich dystansach. By nad tym zapanować, potrzebne są rozwiązania systemowe. Nie możemy sobie pozwolić pójść na żywioł. Wyzwaniem jest bezpieczeństwo ruchu lotniczego i cyfrowego. Ważna jest także akceptacja społeczna, chodzi m.in. o zapewnienie gwarancji prywatności. Dlatego rozwiązania dotyczące korzystania z dronów do monitorowania będą szły w kierunku reglamentacji.

Co chcemy osiągnąć?

Otwarte niebo 2.0 dla autonomicznych dronów, czyli rozwiązania legislacyjne i techniczne wspierające loty, które będą cyfrowe, bezpieczne i przyjaźniejsze od dotychczas stosowanych. Drony są automatami, potrzebują środowiska teleinformatycznego i automatycznej komunikacji. Są to latające roboty, ale podlegają regułom ruchu lotniczego. Nie wyobrażam sobie chaotycznego ruchu nad Polską dronów dostarczających przesyłki. Szczególne mając na względzie zwykłe poczucie estetyki i bezpieczeństwa. Przygotujemy zintegrowane rozwiązanie teleinformatyczne pozwalające na planowanie (także z udziałem miast) oraz uporządkowanie tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11663

Wydanie: 11663

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament