Wspólna Europa wielu problemów
Najnowsze dzieło znanego historyka z uniwersytetu w Sheffield to kontynuacja, a zarazem zamknięcie opisu historii naszego kontynentu w ostatnich 100 latach. I tak, jak było w przypadku „Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949", nowa książka Iana Kershawa onieśmiela swymi rozmiarami – ponad 600 stron. Nie jest to jednak wszystko, na co stać autora, bo znany jest przede wszystkim z monumentalnej biografii Hitlera rozpisanej na trzy tomy.
„Rozdarty kontynent..." posiada układ chronologiczny. Opisuje okres powstawania dwóch przeciwnych sobie bloków politycznych, czas względnego prosperity lat 60. i 70. razem z młodzieżowymi buntami i politycznymi zmianami w latach 70., wreszcie powolny demontaż żelaznej kurtyny w następnej dekadzie, marsz do Europy dawnych demoludów i wojnę w byłej Jugosławii. Autor poświęca wiele uwagi Europie po zamachach terrorystycznych w USA w 2001 r. oraz po kryzysie finansowym z roku 2008. Na ostatnich stronach książki Kershaw rozważa możliwe wyzwania dla Europy. Słusznie zatytułował ostatni rozdział jako „Nową erę niepewności", bo – jak wszyscy wiemy – sowa Minerwy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta