Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dress Code Netfliksa

23 maja 2020 | Plus Minus
„Suits” szybko stało się niemal obiektem kultu dla 30-latków. Mimo tytułu garnitury grają tu rolę drugoplanową.  „Status mężczyzny poznaje się po kobiecie” – twierdzi kostiumografka, która skupiła się na najwyższej półce ubrań damskich
źródło: AFP
„Suits” szybko stało się niemal obiektem kultu dla 30-latków. Mimo tytułu garnitury grają tu rolę drugoplanową. „Status mężczyzny poznaje się po kobiecie” – twierdzi kostiumografka, która skupiła się na najwyższej półce ubrań damskich
Kostiumy pierwszego sezonu „Korony” kosztowały 100 mln funtów – pracowało przy nich 100 osób,  trzeba było ubrać 293 aktorów i 7 tys. statystów
źródło: materiały prasowe
Kostiumy pierwszego sezonu „Korony” kosztowały 100 mln funtów – pracowało przy nich 100 osób, trzeba było ubrać 293 aktorów i 7 tys. statystów
Cate Blanchett jako Phyllis Schlafly w „Mrs. America” – wygląda bardziej jak jedna z bohaterek serialu „Mad Men” niż czterdziestolatka z lat 70.
źródło: materiały prasowe
Cate Blanchett jako Phyllis Schlafly w „Mrs. America” – wygląda bardziej jak jedna z bohaterek serialu „Mad Men” niż czterdziestolatka z lat 70.
Esty, jak wszystkie mężatki, musi w dniu ślubu zgolić głowę – i od tej pory może publicznie pokazywać się tylko w peruce.  Miniserial „Unorthodox”
źródło: materiały prasowe
Esty, jak wszystkie mężatki, musi w dniu ślubu zgolić głowę – i od tej pory może publicznie pokazywać się tylko w peruce. Miniserial „Unorthodox”

JOANNA BOJAŃCZYK Uwagę widzów współczesnych seriali w równym stopniu co zwroty intrygi przyciągają ubrania. Ale żeby zrozumieć wszystkie kostiumowe znaczenia, trzeba znać kod dostępu.

Jeszcze niedawno, gdy była mowa o kostiumach filmowych, chodziło tylko o duży ekran. Teraz świat ogląda ambitne seriale nowej generacji i to w nich moda otrzymuje najlepszy tzw. product placement – lokowanie produktu. I nie jest to historyczne widowisko z krynolinami, kapeluszami i piórami husarów, tylko opowieści współczesne, w których kostium jest po prostu ubraniem. Przekaz mniej popisowy, ale bardziej zniuansowany.

Co można powiedzieć o garniturze? To tylko marynarka, spodnie, jeszcze krawat. A jednak w serialu „Suits" („W garniturach") o garniturach gada się cały czas, mało tego – nawet tytułowa piosenka jest o nich. Serial, najbardziej znany z tego, że grała w nim Meghan Markle, zanim została księżną Sussexu, rozgrywa się w elitarnej nowojorskiej firmie prawniczej Pearson Specter Litt. Problemy zawodowe, intrygi prywatne i oczywiście ścisły korporacyjny dress code: wszyscy, jak przystało na elitę, nienagannie ubrani. „Suits" szybko stało się niemal obiektem kultu dla 30-latków – dotąd raczej dżinsowi, zaczynali chodzić w garniturach.

Wybór strojów w tym serialu pokazuje, w jakim stopniu współczesne ubranie może być tajnym kodem – do odczytania tylko dla tych, którzy znają kod dostępu. Niby wszyscy wyglądają podobnie, a jednak... Ubranie zawiera informacje o statusie zarobkowym, społecznym, usposobieniu, nawet pochodzeniu. Pracownicy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11666

Wydanie: 11666

Zamów abonament