Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobro czy wizerunek instytucji

23 maja 2020 | Plus Minus

Od jakiegoś czasu po naszym kraju przewalają się monologi na temat nowego filmu braci Sekielskich. Tak, wiem, że powinienem napisać, iż odbywa się debata, ale to nie byłaby prawda, bowiem w istocie toczy się kilka odrębnych narracji, które niemal nie mają ze sobą punktów stycznych, a od czasu do czasu gdzieś – często poza mediami – odbywa się krótka dyskusja, spotkanie, rozmowa, która posuwa całość do przodu, prowadzi do jakichś konkluzji. Nie wiem, czy to specyfika obecnych mediów w ogóle czy może polskiego podziału plemiennego, ale tak to właśnie wygląda.

Ale nie o mediach i nie o braku publicznej debaty miałem pisać, lecz o zupełnie czymś innym. Otóż od kilku dni stawiałem tezę, że w Polsce jedna ze stron broni interesów ofiar, a druga nieudolnie, ale jednak, próbuje bronić krótkofalowego interesu instytucji. I wtedy pewien zakonnik napisał do mnie bardzo roztropny list, w którym zwrócił mi uwagę na błędność tego rozumowania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Otóż strona broniąca z pasją instytucji Kościoła przed jakimikolwiek oskarżeniami, analizująca daty, godziny i życiorysy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11666

Wydanie: 11666

Zamów abonament