Biegły w postępowaniu sądowym – sytuacja w Polsce i w Austrii
Przygotowując zmiany trzeba czerpać szczególnie z tych modeli, które funkcjonują i się sprawdziły.
Jesteśmy wyjątkowi jako Polacy pod wieloma względami. Pod względem funkcjonowania systemu biegłych sądowych również. Niestety, ta akurat „wyjątkowość" nie ma szczególnie pozytywnego wydźwięku.
Pięć lub dziesięć lat doświadczenia bezpośrednio przed wpisem na listę
Biegły w postępowaniu sądowym jest niezależnym i bezstronnym „środkiem dowodowym", którego praca podlega ocenie sądu. A zatem osoba, która pełni funkcję biegłego (warto podkreślić słowo funkcja, bo nie jest to de facto zawód, ale właśnie funkcja zgodnie z wolą ustawodawcy), to bezstronny ekspert o najwyższych kwalifikacjach zawodowych, posiadający tzw. wiadomości specjalne. Aby wpisać biegłego na ogólnokrajową listę biegłych sądowych, muszą być spełnione m.in. takie przesłanki jak: potwierdzenie określonego czasowo doświadczenia zawodowego na merytorycznym, eksperckim stanowisku, zazwyczaj pięć lub dziesięć lat bezpośrednio przed wpisem na listę; osobno potwierdzenie spełnionej przesłanki wykształcenia; potwierdzenie, że biegły dysponuje koniecznymi pomieszczeniami, sprzętem, laboratorium, personelem etc., które konieczne są do wykonywania czynności biegłego (opinii).
Egzamin przed specjalną komisją
Biegły jest zobowiązany do złożenia egzaminu merytorycznego przed specjalną komisją. Komisja składa się z przewodniczącego sędziego i przynajmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta