Polskie sądy do spraw własności intelektualnej już pracują
1 lipca 2020 r. w zasadniczej części weszła w życie ustawa o nowelizacji, m.in. Kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzająca rewolucyjne zmiany w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej, w tym długo wyczekiwane, wyspecjalizowane sądy do spraw własności intelektualnej (tzw. Sądy IP).
Nowelizacja jest istotna przede wszystkim dla przedsiębiorców, dbających o portfolio przysługujących im praw IP, którzy powinni wdrożyć odpowiednie rozwiązania prawne i biznesowe, aby dostosować się do nowego reżimu prawnego dotyczącego postępowań w sprawach o ochronę własności intelektualnej.
Sprawy własności intelektualnej
Po pierwsze, przedsiębiorcy powinni wziąć pod uwagę, iż polski system prawny zyskał własną, szeroką definicję „spraw własności intelektualnej", które będą rozpoznawane właśnie przez nowo utworzone Sądy IP. Sprawy te obejmują nie tylko ochronę praw autorskich i praw własności przemysłowej, lecz również m.in. sprawy o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji oraz w niektórych przypadkach, sprawy o ochronę dóbr osobistych, np. w zakresie dotyczącym wykorzystania dóbr osobistych dla celów reklamy lub promocji towarów i usług.
Dla przykładu nowo powołane Sądy IP będą rozpoznawać zarówno sprawy o bezprawne wykorzystywanie praw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta