Czy I prezes SN wie, co to są sprawy dyscyplinarne sędziów?
Tu nie chodzi o prawnicze spory. Chodzi o wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej.
Pytanie zawarte w tytule wydaje się naiwne. Przecież każdy wie, co to są sprawy dyscyplinarne sędziów. Najprostszą definicją jest przyjęcie, że jest to sprawa rozpoznawana w sądzie dyscyplinarnym, w którym możliwe jest zastosowanie kary lub innego środka dyscyplinarnego względem sędziego.
Tymczasem przy okazji sprawy o zezwolenie na pociągnięcie sędziego Igora Tulei do odpowiedzialności karnej (art. 80 usp) próbuje się przekonać opinię publiczną, że nie jest to sprawa dyscyplinarna. Tak twierdził publicznie wiceminister sprawiedliwości Warchoł, aktualny rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Stępkowski, a nawet pierwsza prezes SN – Małgorzata Manowska – w odpowiedzi z 9 czerwca 2020 r. na pismo rzecznika praw obywatelskich. Zdumiewająca przy tym jest argumentacja użyta przez pierwszą prezes: „Postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej (...) nie jest postępowaniem rozstrzygającym o odpowiedzialności karnej. Przedmiotem postępowania o zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej jest jedynie ustalenie, czy wersja wydarzeń przez oskarżyciela (...) jest wystarczająco uprawdopodobniona".
Pierwsze przytoczone zdanie jest oczywiście prawdziwe. Tyle że nic z niego dla definicji sprawy dyscyplinarnej nie wynika. Postępowanie o zastosowanie tymczasowego aresztowania nie rozstrzyga o odpowiedzialności karnej, a jest oczywiste, że należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta