Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolegialne sądy w czasach pandemii

08 lipca 2020 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Większy skład powinna mieć sprawa z problemem prawnym.

Pandemia postawiła dziś sądownictwo przed wyzwaniem, jak pogodzić efektywną pracę sądów z ochroną ludzkiego życia i urzeczywistnieniem gwarancji rzetelnego procesu. Ustawodawca, chcąc dostosować zasady działania sądu do aktualnych warunków, umożliwił m.in. przeprowadzenie e-rozpraw, a nawet posiedzeń niejawnych w miejsce rozprawy.

Bez wątpienia regulacje te, o ile oczywiście uda się je wdrożyć, umożliwią sądom funkcjonowanie w tym trudnym czasie. Kilkutygodniowy okres obowiązywania nowych unormowań nakazuje zrewidować dotychczasowe poglądy na funkcjonowanie składów kolegialnych w sprawach cywilnych i gospodarczych.

Składy kolegialne

Sprawy cywilne i gospodarcze co do zasady w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji są rozpoznawane w składzie jednoosobowym. W drugiej instancji sąd rozpoznaje sprawę w składzie trzech sędziów (art. 367 § 3 kodeksu postępowania cywilnego). Nie bez wyjątków, gdyż przykładowo sprawy uproszczone są rozpoznawane jednoosobowo w postępowaniu apelacyjnym. W składzie trzech sędziów rozpoznaje się skargę kasacyjną.

Skład kolegialny ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11704

Wydanie: 11704

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament