Nowelizacja tylko potwierdza korzystną dla firm wykładnię
Pojęcie wierzytelności obejmuje całą należność od kontrahenta. Jej wartość to cała należność niezapłacona przez kontrahenta zarówno kwota netto, jak i potencjalna, związana z nią kwota VAT.
We sprawie chodziło o wykładnię przepisów o CIT. We wniosku o interpretację spółka zapytała czy w przypadku braku uregulowania należności zakwalifikowanej uprzednio do przychodów należnych, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT i udokumentowania jej nieściągalności, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nominalną jej wartość czyli jej wartość brutto?
Sama uważała, że w sytuacji braku uregulowania należności wskutek jej nieściągalności (i spisania z bilansu na podstawie prawa bilansowego) zakwalifikowanej uprzednio do przychodów należnych oraz przy udokumentowaniu jej nieściągalności, na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy o CIT, ma prawo zaliczyć do kosztów wartość (brutto) spisywanej należności.
Fiskus nie potwierdził jednak tego stanowiska. Co prawda samego prawa do ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży wierzytelności zaliczonych uprzednio do przychodów należnych, nie kwestionował. Powołał się przy tym na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanej z 11 czerwca 2012 r., (I FPS 3/11), w zakresie właściwego rozumienia przepisu art. 16 ust. 1 pkt 39...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta