Kiedy zaliczyć do kosztów stratę z tytułu wyłudzonych kredytów
Strata wynikająca z wyłudzenia kredytu, a nie zawiniona przez bank powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie odpisania ich z ksiąg rachunkowych banku.
Stanowisko takie zajął dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 stycznia 2020 r. (0114-KDIP2-2.4010.462.2019.1.JG).
Bank posiadający siedzibę na terytorium Polski w ramach prowadzonej działalności udziela kredytów i pożyczek osobom fizycznym oraz osobom prawnym. W banku funkcjonują regulacje wewnętrzne określające zasady oceny ryzyka oraz zapobiegania i przeciwdziałania wyłudzeniom kredytów lub pożyczek, m.in. mechanizmy identyfikacji, oceny i zabezpieczania ryzyka prowadzonej działalności. Ponadto bank wprowadził procedury oraz procesy mające na celu ograniczenie przypadków, w których dochodzi do wyłudzenia kredytu lub pożyczki w wyniku oszustwa polegającego na kradzieży tożsamości.
Jednak pomimo funkcjonowania powyższych procedur bank nie jest w stanie wyeliminować przypadków udzielenia kredytu lub pożyczki w wyniku świadomego i celowego działania osób trzecich dążących do wyłudzenia kredytu od banku poprzez kradzież tożsamości.
Zdaniem banku w sytuacji, w której dochował on należytej staranności w procesie weryfikacji klientów oraz zebrania dokumentów dochodowych, bank nie ponosi winy czy odpowiedzialności za zaistniałe nadużycie finansowe.
W związku z powyższym bank zwrócił się do dyrektora Krajowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta