Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposoby podziału zysku za 2019 r.

08 lipca 2020 | Rachunkowość | Aneta Szwęch
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Jeżeli roczne sprawozdanie finansowe, z którego wynika zysk netto zostało już sporządzone i zatwierdzone, organ zatwierdzający podejmuje decyzję o sposobie jego podziału. Decyzja organu przybiera zwykle formę uchwały. Podział zysku może, ale nie musi, nastąpić w dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

 

Na podstawie art. 231 § 2 pkt 1 i 2 oraz art. 395 § 2 pkt 1 i 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: ksh) organ zatwierdzający, czyli zwyczajne zgromadzenie wspólników – w przypadku spółki z o.o. oraz zwyczajne walne zgromadzenie – w przypadku spółki akcyjnej:

∑ rozpatruje i zatwierdza sprawozdanie finansowe za ubiegły rok obrotowy oraz

∑ podejmuje uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty.

Podział wyniku finansowego jest możliwy dopiero po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.

Termin zatwierdzenia sprawozdania

Zasadniczo zatwierdzenie sprawozdania finansowego następuje nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, co wynika z art. 53 uor. Jednak ze względu na zagrożenie COVID-19 i wprowadzenie na tej podstawie szczególnych przepisów prawa termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych sporządzonych przez jednostki za ubiegły rok został przedłużony. Z § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji wynika, że termin ten został przedłużony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11704

Wydanie: 11704

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament