Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak podpisywać dokumenty w dobie pandemii

08 lipca 2020 | Rachunkowość | Marcin Wnukowski Karolina Łasowska

Aby zapewnić w miarę płynne funkcjonowanie firm przedsiębiorcy zaczęli coraz częściej wykorzystywać podczas pandemii rozwiązania cyfrowe przy podpisywaniu dokumentów, umów i pism urzędowych. Niektóre z nich funkcjonują już od pewnego czasu, a inne zostały wprowadzone w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych.

Pandemia Covid-19 i związane z nią ograniczenia w kontaktach spowodowały utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Powszechne dotychczas podpisywanie dokumentów, umów i pism urzędowych w papierowej formie, w dobie koronawirusa stało się wyzwaniem, często niemożliwym do zrealizowania w wymaganym terminie.

Oświadczenie woli w formie elektronicznej

W polskim prawie obowiązuje zasada swobody formy oświadczeń woli.

Oznacza to, że oświadczenie woli może być wyrażone przez każde zachowanie się osoby, które w sposób dostateczny ujawnia jej wolę.

Zasada ta dotyczy również wyrażenia woli w formie elektronicznej, m.in. przy użyciu poczty elektronicznej lub internetu. Przyjmuje się, iż oświadczenie w formie elektronicznej jest złożone z chwilą wprowadzenia go do środka komunikacji elektronicznej tak, żeby adresat mógł zapoznać się z jego treścią. W przypadku poczty elektronicznej będzie to moment zapisania wiadomości na serwerze adresata w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z jej treścią.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to rozwiązanie, które pozwala zdalnie podpisywać dokumenty. Opatrzenie dokumentu kwalifikowanym podpisem elektronicznym ma taką samą moc prawną jak złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie papierowym. W związku z aktualną sytuacją jest on coraz częściej stosowany przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11704

Wydanie: 11704

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament