Społeczne zaangażowanie daje korzyści w CIT, ale nie w VAT
Przedsiębiorca nie odliczy podatku od towarów i usług od zakupów związanych z programem społecznej odpowiedzialności biznesu. Wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu.
Coraz częściej dla przedsiębiorców liczą się nie tylko zyski, ale też budowanie pozytywnych relacji z partnerami biznesowymi i społecznymi. Coraz powszechniejsze wdrażanie polityki społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) wynika też z faktu, że od 2017 r. duże firmy, jak m.in. spółki giełdowe, banki i ubezpieczyciele, mają obowiązek raportowania działalności społecznej. Taki wymóg wprowadziła ustawa o rachunkowości, wdrażająca unijną dyrektywę 2014/95 w zakresie ujawniania danych pozafinansowych.
Okazuje się jednak, że o ile programy CSR dają korzyści w podatku dochodowym, o tyle według ustawy o VAT zwykle jest inaczej. W interpretacji z 5 maja 2020 r. (0112-KDIL1-2.4012.49.2020.3.PG) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że programy te nie mają co do zasady związku ze sprzedażą opodatkowaną, więc spółka nie ma prawa do odliczenia VAT.
To nie tylko moda
Sprawa dotyczyła spółki akcyjnej zarządzającej portem, która jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Spółka w 2016 r. wdrożyła długoterminową politykę dobrych praktyk biznesowych CSR. Działania w tym zakresie koncentrują się na czterech obszarach: ład organizacyjny i aspekty pracownicze; kontrahenci i rozwój społeczny (odpowiedzialny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta