Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prosto z mostu

13 lipca 2020 | Życie Regionów
Most nad Jeziorem Pilchowickim oddano do użytku w 1909 roku przy okazji budowy linii Jelenia Góra–Żagań, tzw. Kolei Doliny Bobru
źródło: AdobeStock
Most nad Jeziorem Pilchowickim oddano do użytku w 1909 roku przy okazji budowy linii Jelenia Góra–Żagań, tzw. Kolei Doliny Bobru

Czy 111-letni most nad Jeziorem Pilchowickim trafi do rejestru zabytków czy – jak obawiają się obrońcy dziedzictwa kulturowego – zostanie wysadzony na potrzeby hollywoodzkiego filmu? BARTOSZ KLIMAS

Informacje o działaniach jednego z amerykańskich studiów filmowych i jego polskiego kooperanta przekazał wiosną Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich w latach 2014–2019.

– Nie chciało mi się w to wierzyć, dopóki nie porozmawiałem z osobami obecnymi podczas zeszłorocznych oględzin mostu. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że pomysł wysadzenia w powietrze jest brany pod uwagę. Dowiedziałem się też, że przedstawicielom najwyższych – naprawdę najwyższych – władz państwowych zależałoby na wspólnych fotografiach z Tomem Cruise'em przy tej okazji – mówi Piotr Rachwalski, dodając, że chodzi o produkcję filmu „Mission Impossible 7".

Zainteresowanie amerykańskiego studia potwierdziło się, gdy w tym samym czasie chęć realizacji zdjęć na moście zgłosiła ekipa filmowa dowodzona przez Jana Jakuba Kolskiego.

– Pod koniec ubiegłego roku zwróciliśmy się do PKP w sprawie zezwolenia na dwa dni zdjęciowe na moście – mówi Anna Szadkowska, kierownik produkcji powstającego filmu „Republika dzieci" Jana Jakuba Kolskiego. – Odpowiedziano nam, że obiektem interesuje się także inna ekipa i zaproponowano, żebyśmy się z nimi porozumieli. Ekipa ta okazała się całkowicie „niedogadywalna" i niebawem okazało się, że może mieć w planie wysadzenie tego mostu w powietrze.

Nie szukajmy sensacji

Historia wydawała się nieprawdopodobna, jednak polska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11708

Wydanie: 11708

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament