Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrahenci szpitali wreszcie bezpieczniejsi

13 lipca 2020 | Prawo co dnia | Anna Hlebicka-Józefowicz

Przedsiębiorcy realizujący zamówienia szpitalne zyskali zapewnienie, że zawarte przez nich umowy nie mogą być kwestionowane na podstawie ustawy o działalności leczniczej. To krok w dobrym kierunku.

W czerwcu 2019 r. Sąd Najwyższy wydał przełomowy dla dostawców i kontrahentów samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wyrok (I CSK 276/18). Wynika z niego, że umowa konsorcjum zawarta przez przedsiębiorców w celu wspólnego przystąpienia do przetargu ogłoszonego przez szpital nie stanowi „czynności prawnej mającej na celu zmianę wierzyciela" w rozumieniu art. 54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej. Ważność umowy zawartej przez konsorcjantów ze szpitalem nie zależy więc od uprzedniej zgody podmiotu tworzącego SPZOZ i nie może być kwestionowana jako próba obejścia prawa.

Byli znani od początku

Czerwcowy wyrok Sądu Najwyższego jest ważnym głosem w dyskusji wokół tzw. długów szpitalnych i dopuszczalności dochodzenia przez przedsiębiorców od SPZOZ należności z tytułu dostaw towarów i usług.

W dyskusji tej kluczową rolę odgrywają przepisy art. 54 ust. 5 i 6 ustawy o działalności leczniczej. Wynika z nich, że czynność prawna mająca na celu zmianę wierzyciela SPZOZ jest z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11708

Wydanie: 11708

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament