Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie cywilne – krajobraz po nowelizacji

21 października 2020 | Orzecznictwo | Marcin Dziurda, Tadeusz Zembrzuski

Uporządkowanie, wypracowanie i utrwalenie właściwych rozwiązań związanych z nowymi przepisami procedury cywilnej może okazać się procesem długotrwałym. Kluczową rolę będzie miało orzecznictwo Sądu Najwyższego, do którego szerokim strumieniem napływają zagadnienia prawne dotyczące skutków nowelizacji z 4 lipca 2019 r.

Zbliża się pierwsza rocznica wejścia w życie nowelizacji z 4 lipca 2019 r., która – po krótkim vacatio legis – wprowadziła najobszerniejsze zmiany kodeksu postępowania cywilnego w jego liczącej już ponad pół wieku historii. Wywołała ona liczne wątpliwości w praktyce sądowej. Świadczy o tym stale rosnąca lista zagadnień prawnych przedstawianych Sądowi Najwyższemu.

Niewykorzystana szansa

Autorzy nowelizacji wielkie nadzieje wiązali z posiedzeniem przygotowawczym. Nie jest to instytucja nowa, już w poprzednim stanie prawnym w art. 207 § 4 k.p.c. przewidziane było tzw. posiedzenie wstępne, w ramach którego sąd mógł na posiedzeniu niejawnym wysłuchać strony, zwłaszcza zastępowane przez zawodowych pełnomocników. Posiedzenie wstępne zdobywało coraz większą popularność, ponieważ umożliwiało – bez zbędnego formalizmu – zidentyfikowanie podstawowych kwestii spornych między stronami. Ułatwiało to zaplanowanie postępowania dowodowego, co służyło szybkości i sprawności postępowania.

Ustawodawca postanowił zwiększyć znaczenie organizacyjnej fazy postępowania, wprowadzając tzw. posiedzenie przygotowawcze, które ma służyć rozwiązaniu sporu w sposób ugodowy (w szerokim znaczeniu obejmującym także uznanie powództwa albo cofnięcie pozwu). Jeżeli nie uda się do tego doprowadzić, posiedzenie przygotowawcze ma doprowadzić do lepszego przygotowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11793

Wydanie: 11793

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament