Dawny żołnierz z dwoma świadczeniami emerytalnymi
Po wyroku Sądu Najwyższego sądy powszechne zmieniły swoje stanowisko w sprawie wypłaty emerytur cywilnych obok emerytur wojskowych. O możliwości takiej decydować powinna nie data przystąpienia do służby, a brak możliwości doliczenie stażu cywilnego – wynika z wyroku SN.
Do początku 2019 roku osoby, które pobierały emeryturę wojskową z Wojskowego Biura Emerytalnego (WBE), a które przystąpiły do służby przed 2 stycznia 1999 r., nie miały możliwości pobierania również emerytury powszechnej. Nierzadko osoby takie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat pracowały w „cywilu" i odprowadzały składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poprzez ZUS. Skumulowane przez nie składki emerytalne w systemie powszechnym wynoszą niebagatelne kwoty kilkuset tysięcy złotych, których nie mogli jednak skonsumować. Wykładnię przepisów zmienił jednak wyrok Sądu Najwyższego. Po tym orzeczeniu również sądy powszechne zmieniły swoje stanowisko.
Maksymalna emerytura wojskowa
Maksymalna emerytura wojskowa to 75 proc. podstawy wymiaru (a więc zasadniczo uposażenia w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej). Oznacza to, że wojskowy nie ma możliwości uzyskiwania świadczenia emerytalnego powyżej tego progu. Jeżeli emerytura otrzymywana jest w wymiarze maksymalnym, to na jego zwiększenie nie wpłynie dłuższy okres służby czy też dodatkowe doliczenia związane z inwalidztwem powstałym w trakcie służby wojskowej (15 proc.).
Teoretycznie istnieje możliwość doliczenia lat cywilnych do emerytury wojskowej w przypadku osób, które zostały powołane do służby wojskowej po raz pierwszy przed dniem 2 stycznia 1999...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta