Jak rozliczyć dofinansowanie
W ostatnich miesiącach przedsiębiorcy korzystali z pomocy przewidzianej w „tarczy antykryzysowej" , czyli dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obecnie stoją przed wyzwaniem rozliczenia się z dofinansowania z wojewódzkimi urzędami pracy.
Przedsiębiorca, u którego w następstwie COVID-19 wystąpił spadek obrotów gospodarczych, mógł wnioskować o wypłatę świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP):
- na podstawie art. 15 g Tarczy Antykryzysowej – tj. o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy,
- na podstawie art. 15gg Tarczy Antykryzysowej – tj. o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem, przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy.
Pomimo, że oba dofinansowania zostały uregulowane we wspomnianej „tarczy antykryzysowej" – ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, postanowień dotyczących ich rozliczania nie wystarczy szukać w tej tylko ustawie. Podstawą wypłaty dofinansowania z art. 15g jest umowa zawarta pomiędzy beneficjentem a dyrektorem wojewódzkiego urzędu pracy (WUP), która zawiera dodatkowe postanowienia dotyczące m.in. właśnie rozliczenia przyznanego dofinansowania.
Warto wspomnieć, że poszczególne postanowienia umowy ulegały zmianie w ostatnich miesiącach – obecnie obowiązuje już piąta wersja umowy. Ponadto do wypłaty i rozliczania świadczeń z FGŚP z art. 15 g stosuje się odpowiednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta