To jest zbieg, a nie kumulacja roszczeń
Moża żądać odszkodowania zarówno za wadliwe rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, jak i za następujące po nim niezgodne z przepisami rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.
Koniec wątpliwości interpretacyjnych związanych z ustaleniem, czy możliwe jest dochodzenie podwójnego odszkodowania przez pracownika, z którym pracodawca najpierw rozwiązuje umowę o pracę za wypowiedzeniem, a następnie zwalnia go dyscyplinarnie. Uchwała Sądu Najwyższego wyjaśnia, że w takich przypadkach mamy do czynienia ze zbiegiem, a nie kumulacją roszczeń.
Pracodawca zamierza rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony za wypowiedzeniem i jednocześnie wręczyć mu oświadczenie o wypowiedzeniu warunków jego pracy i płacy. Zmiana warunków ma polegać na drastycznym obniżeniu wysokości wynagrodzenia pracownika (byłego prezesa) z 19 tys. zł netto do 4 tys. zł brutto.
Nie przyszedł
na spotkanie
Pracodawca, chcąc wręczyć pracownikowi wspomniane dokumenty, umawia się z nim na spotkanie w siedzibie spółki, na które ten się nie stawia. Uprzedza pracodawcę o swojej nieobecności, wysyłając wiadomość, z której wynika, że uniemożliwia mu to zły stan zdrowia. Pracodawca decyduje się przesłać oświadczenia o zmianie warunków i wypowiedzeniu za pośrednictwem firmy kurierskiej. Pracownik tego samego dnia odbiera obie przesyłki. Przebywa w tym czasie na zwolnieniu lekarskim.
Niespełna miesiąc później, w trakcie trwania okresu wypowiedzenia, pracodawca decyduje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta