Odpowiedź CFO na nowe wyzwania
Jakie zmiany w strategii finansowej firm wymusił kryzys, jaka jest rola dyrektora finansowego w nowoczesnej organizacji? Jakie stoją przed nim wyzwania, związane nie tylko z pandemią, ale także z przyspieszeniem zmian w działaniu przedsiębiorstw? JEREMI JĘDRZEJKOWSKI
Te zagadnienia były osią debaty „Jak na wyzwania dla biznesu związane z epidemią Covid-19 odpowiadają dyrektorzy finansowi?", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" i Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants).
Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę CIMA, wskazał, że pandemia zaburzyła wszystkie elementy dotychczasowych strategii firm. – Liderzy organizacji zajmują się zarządzaniem ryzykiem i w naturalny sposób antycypują zagrożenia. Natomiast to, co się wydarzyło, przewidziało niewiele organizacji. W wymiarze strategicznym obecna sytuacja wymaga dynamicznego dostosowywania zasobów, działań, do zmieniających się okoliczności biznesowych – ocenił.
– Sytuacja wymagała jeszcze większego zaangażowania ze strony liderów, także liderów w finansach. Np. w przypadku firm produkcyjnych była to kwestia zaburzenia łańcuchów dostaw. Wymagała ona szybkiej reakcji ze strony zarządów i dyrektorów finansowych w kontekście zapewnienia ciągłości działań biznesowych. Ale bardzo negatywne zmiany nastąpiły też w kontakcie z odbiorcą, klientem. W wielu przypadkach organizacje musiały zmienić sposób dostarczania produktu, postawić na kanały online. W wielu przypadkach było też tak, że popyt był znacznie niższy od przewidywań z początku roku. Pociągało to za sobą konieczność przemodelowania strategii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta