Nie tylko dłużnik skorzysta z nowej procedury, ale i wierzyciel
Wprowadzony na mocy przepisów tarczy 4.0 nowy rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego wiąże się z licznymi korzyściami dla dłużników.
Warto zastanowić się, w jakim zakresie wierzyciele są w stanie chronić swoje uzasadnione interesy, w tym znacznie odformalizowanym modelu restrukturyzacji.
Na podstawie tzw. tarczy 4.0, czyli ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, ustanowiono nowy typ postępowania restrukturyzacyjnego. Chodzi tu o uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, będące zmodyfikowanym w oparciu o przepisy tarczy 4.0 postępowaniem o zatwierdzenie układu.
Docelowo postępowanie to, podobnie jak pozostałe postępowania restrukturyzacyjne, ma umożliwić niewypłacalnemu lub zagrożonemu niewypłacalnością dłużnikowi restrukturyzację w drodze zawarcia układu z wierzycielami i w ten sposób zagwarantować uniknięcie ogłoszenia jego upadłości. Istotną nowością jest natomiast przyspieszenie i ułatwienie całej procedury, co wynikało z potrzeby ustanowienia efektywnego rozwiązania, mającego tymczasowo (do 30 czerwca 2021 r.) służyć do eliminowania negatywnych skutków ekonomicznych związanych z pandemią COVID-19.
Obwieszczenie w Monitorze
Otwarcie niniejszego postępowania następuje w sposób odformalizowany i bez udziału sądu, jedynie poprzez obwieszczenie dłużnika o tym fakcie w Monitorze Sądowym i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta