Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpływ metod amortyzacji na wynik finansowy spółki

21 października 2020 | Rachunkowość | Natalia Bartecka
źródło: Rzeczpospolita

Sposób korzystania z posiadanych przez jednostkę składników majątku trwałego nierozerwalnie wpływa na jej sytuację finansową. Wybór metody i stawki amortyzacji, intensywność używania poszczególnych składników pozwala w sposób legalny kształtować obciążenia podatkowe danego okresu.

 

W każdej firmie kluczowy jest jej majątek – środki trwałe, z którymi nierozerwalnie związana jest amortyzacja. Amortyzacja to sposób rozliczenia zużycia środków trwałych, jak i również wartości niematerialnych i prawnych, spowodowany zużyciem fizycznym, którego poziom jest uzależniony od rodzaju i jakości środka trwałego, a także intensywnością eksploatacji oraz zużyciem ekonomicznym, na które wpływ ma postęp techniczny. Amortyzacja środków trwałych polega więc na częściowym zużyciu składników majątku dokonywanym poprzez odpisy amortyzacyjne. Amortyzacja jest rodzajem kosztu, który nie jest związany z wypływem środków pieniężnych.

W ustawie o rachunkowości (dalej: uor) metody amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych nie są jednoznacznie zdefiniowane. Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 zwraca uwagę na najczęściej stosowane metody amortyzacji do których należą: metoda liniowa, metoda degresywna oraz metoda naturalna. Przepisy podkreślają fakt, że odpisów amortyzacyjnych środków trwałych należy dokonywać poprzez systematyczne rozłożenie wartości początkowej w czasie przyjętego okresu ich użyteczności ekonomicznej. Artykuł 32 ust. 3 uor zwraca uwagę na niezbędność prawdziwego zobrazowania zużycia środków trwałych. Ustawodawca precyzuje, że stawka amortyzacyjna powinna być weryfikowana okresowo. Nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11793

Wydanie: 11793

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament