Jak ująć w księgach leasing zwrotny
Leasing zwrotny stanowi szczególny rodzaj transakcji leasingu. Charakteryzuje się tym, że umowa leasingu jest powiązana z umową sprzedaży, która ją poprzedza.
W leasingu zwrotnym możemy wyodrębnić dwa etapy:
1) zbycie określonego składnika aktywów przez dotychczasowego właściciela finansującemu (leasingodawcy),
2) przekazanie wcześniej nabytego przedmiotu umowy przez finansującego na zasadach leasingu operacyjnego lub finansowego korzystającemu (leasingobiorcy), który w pierwszym etapie był zbywcą.
Leasing zwrotny może mieć formę leasingu finansowego bądź operacyjnego.
Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nie definiuje pojęcia leasingu zwrotnego oraz nie są w niej uregulowane zasady ujmowania tego rodzaju transakcji w księgach rachunkowych. Wskazówką co do sposobu rozliczania leasingu zwrotnego dla celów rachunkowych są zapisy zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości Nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa" (dalej: KSR 5). Warto jednak zaznaczyć, że KSR 5 nie musi być obligatoryjnie stosowany przez jednostki.
Ewidencja księgowa
Pierwszy etap transakcji leasingu zwrotnego ujmuje się w księgach rachunkowych, tak jak każdą inną sprzedaż środka trwałego. Kolejny krok uzależniony jest od wysokości wyniku uzyskanego na transakcji sprzedaży oraz od tego, czy mamy do czynienia z leasingiem finansowym, czy operacyjnym. Klasyfikacji umowy leasingu dla celów bilansowych dokonujemy zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 3 ust. 4 uor.
1. Ewidencja w przypadku leasingu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta