Cmentarze rzadziej odwiedzane
Często o nich nie pamiętamy. Nie jesteśmy świadomi ich historii, znaczenia, tradycji.
Przygotowania do 1 listopada, czyli Święta Wszystkich Świętych, przebiegają pod znakiem pandemii. Zastanawiamy się, czy pojawią się ograniczenia w odwiedzaniu grobów bliskich oraz w jaki sposób zorganizować wizytę, aby nie przyczyniać się do wzrostu epidemii. Jednak są w Polsce cmentarze, które nawet 1 listopada nie są odwiedzane, lub też pozostają zniszczone i zaniedbane. Nazywamy je (nie)zapomnianymi cmentarzami.
Zapomniane, bo często o nich nie pamiętamy, nie jesteśmy świadomi ich historii, znaczenia oraz tradycji, jakie się z nimi wiążą. Niezapomniane, ponieważ jest w Polsce coraz większe grono osób, pasjonatów, aktywistów i organizacji społecznych, które o takie cmentarze dbają, przywracają im dawny kształt, ratują od zniszczenia, a z zaklętych w grobach losów ludzkich odtwarzają historię swoich małych ojczyzn.
Zapłonęły świeczki
Od dwóch lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich działa grupa robocza, która zajmuje się problematyką (nie)zapomnianych cmentarzy. Udało się połączyć energię społeczeństwa obywatelskiego z przedstawicielami różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta