Rewolucja na polskim niebie
Nasz kraj jest w gronie liderów technologii dronowych i jako jeden z pierwszych w świecie uregulował rynek bezzałogowych statków powietrznych.
Drony jeszcze kilka lat temu były technologią zarezerwowaną niemal wyłącznie dla wojska. Dzisiaj nadal najwięcej tzw. BSP (bezzałogowe statki powietrzne) trafia właśnie do armii, ale popularność cywilnych pojazdów tego typu i mnogość ich zastosowań sprawiają, że potencjał tego sektora jest gigantyczny.
Dla Polski, gdzie te innowacyjne technologie dynamicznie się rozwijają, to olbrzymia szansa. Wystarczy wskazać, że prognozowana wartość „integracji" dronów do gospodarki w latach 2017–2026 ma sięgnąć 576 mld zł, zaś wartość samego rynku BSP – ponad 3 mld zł – wynika z tzw. białej księgi bezzałogowych statków powietrznych, opublikowanej w ub.r.
Napędy rynku dronów
Motorem dla rozwoju rynku dronów w naszym kraju jest m.in. pierwszy w Europie (już wdrożony operacyjnie) system do koordynacji operacji bezzałogowych statków powietrznych – PansaUTM. To rodzime rozwiązanie pozwala m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta